„RADZISZÓW Z dziejów wsi i jej mieszkańców” (Erraty ciąg dalszy)

 

„Wnet zapomnienie o wszystkim przyjdzie na ciebie. I wnet zapomnienie wszystkich o tobie”.

Marek Aureliusz

 

W dzisiejszych czasach relacje międzyludzkie są płytkie i pozorne lub wcale ich nie ma, to, co prawdziwe często zafałszowane.  Powstają „dzieła” w rzeczywistości opierają się na kserach, a te ksera często opisywane według potrzeb tych, którzy je tworzą, pospiesznie, niechlujnie, błędnie.

Pamiętamy rodziców, dziadków, czasem pradziadków. Zbieramy fotografie, wspomnienia, zapisujemy to, co przekazują starsi, staramy się, by zatrzymać proces zapominania, bardzo szybki proces czego dowodem jest „monografia„ – „Radziszów. Z dziejów wsi i jej mieszkańców”.

Dlaczego więc ci, których pamięć  nie sięga   poza pokolenie swoich rodziców a o tych dawniejszych nie wiedzą po prostu nic  – mają  zniszczyć tych, którzy dla nas byli  ważni, którzy na pamięć i szacunek zasłużyli.

Dlaczego pod ich fotografiami maja widnieć podpisy  – „ Kobieta z Radziszowa, Dziewczyny z Radziszowa, Kawalerowie z Radziszowa  Mieszkańcy z Radziszowa…itd.”

Skoro żyją jeszcze osoby, które są ich krewnymi, pamiętają o tych osobach, ich patriotyzmie, szlachetności, należałoby skonsultować opisy fotografii z nimi, a nie po publikacji twierdzić, iż takich fotografii jest tysiące i tak ktoś je opisał.

Mam nadzieje, że kiedyś autorzy odpowiedzą mi na te pytania i jeszcze  inne, które zadawać będę w kolejnych  „ERRATACH”

Pozwolę sobie dołączyć   myśli  tych, których nasi Przodkowie znali,  pamiętali i często cytowali;

 Józef  Piłsudski:

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,

ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości,

ani nie ma prawa do przyszłości.

Cyprian Kamil Norwida:

Aby mierzyć drogę przyszłą

Trzeba wiedzieć, skąd się przyszło

 

OPIS FOTOGRAFII;

STRONA 94:

foto-3-grupa-muzyczno-teatralna-foto-1930r

Fotografia wykonana w 1930 roku – „Radziszowska grupa muzyczno- teatralna” (tak wspominali Ci, którzy są na tej fotografii)  założona przez Janinę Mackiewiczównę (nazywana również Flajszmanówna na fotografii pod numerem 17);

 1. ROZALIA ZIĘBA
 2. FRANCISZEK PACIOREK
 3. ?
 4. STANISŁAW PALETA
 5. ?
 6. ANNA GÓRALIK (NOWAK)
 7. ?
 8. ?
 9. ADELA PACIOREK (BLAK)
 10. MIKOŁAJ KOŚCIELNY
 11. PIOTR KOŚCIELNY
 12. ANTONI PŁONKA
 13. FRANCISZKA ZAWADA (GUSTAB)
 14. WŁADYSŁAW PAJĄK
 15. WALENTY MAŚLANKA
 16. WIKTORIA SERMET (GUSTAB)
 17. JANINA MACKIEWICZÓWNA
 18. STANISŁAW PUCHALSKI
 19. …KLIMAS
 20. EUFEMIA JEZIORO (WALCZYK)
 21. FRANCISZKA JEŻYCKA (KOŚCIELNA)

 

STRONA 97:

emilia-laskownicka-koniec-xixw

EMILIA LASKOWNICKA  XIX w. na odwrocie  fotografii jest dokładna data. Jestem ciekawa, kto jeszcze posiada, fotografię z takimi samymi uszkodzeniami, wykonaną w czasie, podanym przez autorów monografii – Kobieta z Radziszowa, lata 40. XX w.

 

anna-paciorek-1916r

ANNA PACIOREK z domu MYŚLIWIEC  fotografia wykonana 29 marca 1916r.

W monografii podpisana – Kobieta z Radziszowa, lata 40. XX w.

CDN. Halina Wasyl