„RADZISZÓW Z dziejów wsi i jej mieszkańców” (Errata Monografii)

„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego.[…]

Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna.”

JAN PAWEŁ II

Pamięć i tożsamość

Jestem Radziszowianką, – tu się urodziłam, tu mieszkam, tu mieszkali moi przodkowie od wielu pokoleń (jak to już wielokrotnie pisałam) i byłam członkiem ZAŁOŻYCIELEM – „Stowarzyszenia Nasz Radziszów”.

Stowarzyszenie opuściłam ponieważ nie podobało mi się, jak traktowani i informowani o różnych wydarzeniach byli inni członkowie, a ich wkład wykorzystany do celów prywatnych, historia mieszkańców i miejscowości przeinaczana.

Wielokrotnie prosiłam, by wiadomości przed ich publikowaniem były sprawdzane, autoryzowane lub podpisywane własnym nazwiskiem przez tworzących je autorów, by podawane były źródła.

O wydaniu Monografii –„Radziszów Z dziejów wsi i jej mieszkańców”, dowiedziałam się w DNIU DOŻYNEK. Zamieszczono w niej, bez mojej wiedzy, fotografie moje rodzinne, jak również te, które otrzymywałam od mieszkańców, którzy MI zaufali i do zeskanowania udostępnili. Jestem w posiadaniu szczegółowych dat i nazwisk oraz zgody do ich publikacji (niektóre wspomnienia nawet tych już nieżyjących, mam nagrane na płytkach).

Dlatego, z szacunku do tych osób, jak również nauczona, ŻE KŁAMSTWO POWTARZANE MOŻE STAĆ SIĘ PRAWDĄ, zmuszona jestem w tej formie zareagować.

Nie zaczynam od fotografii prywatnych, które autorzy opisali „po swojemu”, niszcząc w ten sposób historię kilku pokoleń mojej rodziny, zajmę się tylko jedną stroną tej „wyjątkowej Monografii”, dla mnie BARDZO WAŻNĄ.

Historią RADZISZOWA interesowałam się od zawsze i byłabym wyjątkową ignorantką, gdybym fotografie ze strony 113 opisała tak jak autorzy. Po moim proteście, usłyszałam, że są jeszcze inne osoby, które w swych albumach takie fotografie mają i tak je opisały, nie zaprzeczam ale chciałabym je poznać. INDEKSU fotografii, czy też nazwisk, w tych tomach NIE MA a ja w takie tłumaczenie po prostu NIE WIERZĘ (… niektórzy członkowie wprawdzie mieszkali i mieszkają w bliskim sąsiedztwie jednego z Księży widniejących na fotografii…).

Na prymicjach ks. JORDANA Jana Myśliwca, nie mógł być obecny ks. Stanisław Kwak ponieważ do Radziszowa przybył w roku 1966. Ksiądz Czesław Małysa oraz ks. Stanisław Małysa też nie mogli uczestniczyć w szatach kapłańskich ponieważ ks. Czesław Małysa otrzymał święcenia kapłańskie w roku 1972 a ks. Stanisław Małysa w roku 1976, gdyby autorzy zechcieli popatrzeć na te fotografie zauważyli by również, iż ks. Nikander Mrożek zbyt szybko osiwiał i zmienił rysy twarzy (… może przeczuwał co się kiedyś wydarzy).

Trudno nie zauważyć różnicy w składzie Księży, którzy brali udział w uroczystościach, porównać osoby i wiek (…może jeszcze z innych powodów nie mogli uczestniczyć w tych prymicjach …) a przynajmniej jednego z nich należałoby wymienić, mam na myśli ks. Stanisława Kościelnego budowniczego kościoła w Nowej Hucie, blisko związanego z św. Janem Pawłem II.

O braku w „Monografii” innych Księży i uroczystości nie wspomnę, bo to wybór autorów a nie mój ale jest mi wstyd.

Niestety błędów tego typu jest tak dużo, że trudno by je było, tu zamieścić.

Nie wiem jak zareagują inni, np. autorzy artykułów „Głosu Radziszowa”, których prace zostały PRZEDRUKOWANE bez podania nazwisk, z błędami. Mam zebrane wszystkie numery „Głosu Radziszowa” znam tych ludzi, którzy zapoczątkowali to z czego wielokrotnie korzystaliśmy i proszę mnie zaskarżyć jeśli to ja jestem ignorantką (podpieram moją wiedze załącznikiem) ale według mnie było to „STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ RADZISZOWA”.

(Składu „Stowarzyszenia Przyjaciół Radziszowa” nie podaję, bo może się okazać, że ja znam INNĄ historię Radziszowa, więc nie chcę narażać na nieprzyjemności, znane mi osoby, które szanuję za to co zapoczątkowali).

Sprowokowana ignorancją i reakcją, postaram się w sposób rzetelny, podparty dokumentami, poprawić błędy, opisać zdarzenia, organizacje i ludzi, których szanuję za tożsamość i za to co dla naszej miejscowości robili lub robią. Informuję po raz … nie pamiętam który, że jeśli będę spotykać się z takim przekłamywaniem historii, zawsze będę tak reagować. Kiedyś, mało istotny błąd, który spowodowała MASZYNA – nie ja, musiałam poprawić własnoręcznie 2000 razy.

Halina Wasyl

                                                                                                                         CDN.

ks-stanislaw-malysa

ks. Stanisław Małysa

———————–

ks-jan-mysliwiec-jordan-1-vii-1962

ks. JAN MYŚLIWIEC JORDAN 1 VII 1962

———————–

ks-czeslaw-malysa

ks. Czesław Małysa (po prawej)

———————–

ks-czeslaw-malysa-1972r-awers

ks. CZESŁAW MAŁYSA – święcenia Kapłańskie – 1972r. – awers

———————–

ks-stanislaw-malysa-2001r-rewers

ks. STANISŁAW MAŁYSA – – 25. rocznica święceń Kapłańskich 2001r – rewers

———————–

ks-stanislaw-malysa-2001r-awers

ks. STANISŁAW MAŁYSA- 25. rocznica święceń Kapłańskich 2001r – awers

———————–

ks-czeslaw-malysa-1972-r-rewers

ks. CZESŁAW MAŁYSA – święcenia Kapłańskie 1972 r. rewers

———————–

glos-radziszowa-nr1

GŁOS RADZISZOWA nr. 1