Spotkanie Metropolity z Fundacją Szlaki Papieskie. W ROKU 100 –LECIA URODZIN św. JANA PAWŁA II oraz 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

W sobotę ,7 marca 2020 roku, w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbyło się kolejne, doroczne spotkanie opiekunów Szlaków Papieskich z całej Polski z Metropolitą Krakowskim Abp. Markiem Jędraszewskim.

Tradycyjnie rozpoczęło się na dziedzińcu kurii o godz. 9.30, gdzie licznie przybyli przedstawiciele regionów, gmin i miejscowości składali kwiaty, zapalili znicze pod pomnikiem Jana Pawła II.

Nie zabrakło przedstawicieli Środowiska: z Krakowa Danuta Ciesielska,  Stanisław Abrahamowicz, Lucyna i Jerzy Riegerowie, Jelenia Góra dyrektor Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” Janusz Skowroński, z Częstochowy Lidia Dudkiewicz, była redaktor naczelna tygodnika katolickiego „Niedziela” i publicystka tygodnika „Sieci”, członkini Rady Programowej TVP.

Płaza, Beskidy (Gwiazdka Cieszyńska), z Rzeszowa Akcja Katolicka, z Działoszyc na kielecczyźnie, z Chrzanowa,  Limanowej (z p. Wójtem), Ochotnicy, z Koniny, Niegowici, z Tymbarku, z Nowego Sącza, Węgierskiej Górki, Brzeźnicy – Parafialny Uczniowski Klub Sportowy POBIEDR Paszkówka , oraz delegacje szkół z Marcyporęby, Chrzanów.

Z Radziszowa („Szlak Złotej Róży”) z katechetką p. Ewą Znaj uczniowie klasy Vb Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II – Natalia Racut. Bartłomiej Kamiński, Dawid Kościelny, Maksymilian Podobiński  oraz   Krystyna i Stefan Jakubiec, Teresa Krzan, Celina Trzyszczyk.

Ks. prałat Stefan Misiniec opiekun duchowy Szlaków przywitał zebranych na początku Mszy św., która rozpoczęła się o godz.10.00

– Czujemy się spadkobiercami Jana Pawła II, odpowiedzialnymi za to, co nam zostawił – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. – Chodzić drogami Boga to także odkrywać stworzony przez Niego świat, (…) zobaczyć jego piękno, zauroczyć się nim i wysławiać Tego, który powołał wszystko do istnienia. Tego uczył nas Jan Paweł II (…)

– Czujemy się jego spadkobiercami, odpowiedzialnymi za to, co nam zostawił. Modlimy się, by ten odziedziczony po nim skarb pomnażać i przekazywać wszystkim, którzy po nas przyjdą i będą kroczyć tymi samymi Bożymi drogami – zakończył.

 

Homilia:

Honorową wartę przy pomniku pełnili i historycznie wydarzenie uświetnili: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień’39 z Krakowa w mundurach dwudziestolecia międzywojennego, oraz Jednostka Strzelecka „Strzelec” z Tymbarku i Krakowska Drużyna Orląt im. Antosia Petrykiewicza.

Oprawę muzyczną  zapewnił parafialny chór Bazyliki Mariackiej „Organum” pod dyrekcją Bogusława Grzybka.

Po Eucharystii, w Sali Królewskiej – Okna Papieskiego odbyło się spotkanie członków i sympatyków Fundacji. Prezes Fundacji Szlaki Papieskie Urszula Własiuk podsumowując 16 rok działalności Fundacji Szlaki Papieskie,  podziękowała Księdzu Arcybiskupowi, oraz kapłanom i uczestnikom za wspólną modlitwę w intencji utrwalania i dokumentowania Szlaków Papieskich.

Miłą atmosferę spotkania dopełniły rozmowy towarzyskie, przy poczęstunku w krużgankach bazyliki oo. franciszkanów w Sali Włoskiej. Na stole nie zabrakło urodzinowego tortu.

Szlaki Papieskie zostały otwarte 26 maja 2003 r. w Rabce-Zdroju, utrwalając tym samym polskie ślady Jana Pawła II. Inicjatorem przedsięwzięcia był Społeczny Komitet Organizacyjny (przekształcony później w Fundację Szlaki Papieskie), złożony z przedstawicieli Krakowa oraz lokalnych władz samorządowych i parafii. Fundacja Szlaki Papieskie działa w Krakowie od roku 2003.

Dokumentuje i opisuje miejsca odwiedzane przez ks., bp., kard. Karola Wojtyłę, oraz opisuje i wytycza na podstawie dokumentów trasy turystyczne, które przeszedł na terenie Polski. Współpracuje z samorządami i instytucjami kościelnymi w całej Polsce. Działalność Fundacji służy utrwalaniu pamięci o św. Janie Pawle II, oraz propagowaniu Jego nauczania. Dwukrotnie nominowana do nagrody TOTUS – 2013 i 2015.

Mottem działania Fundacji jest prośba św. Jana Pawła II:

Pilnujcie mi tych szlaków  (Nowy Targ, 8 VI 1979)

Więcej na stronach:

https://diecezja.pl/aktualnosci/abp-marek-jedraszewski-o-przemierzaniu-bozych-szlakow/

http://tymbark.in/spotkanie-czlonkow-fundacji-szlaki-papieskiez-metropolita-krakowskim-markiem-jedraszewskim-migawki/

http://tymbark.in/spotkanie-czlonkow-fundacji-szlaki-papieskiez-metropolita-krakowskim-markiem-jedraszewskim/

                                                        Tekst: Halina Wasyl

                                            Foto:

                                          Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskie

                                               Ks. Stefan Misiniec

                                               Andrzej Omyliński

                                                Halina Wasyl