Święto Sercanek

Święto Sercanek (1)27. 09. 2015 w Sanktuarium Jana Pawła II miała miejsce uroczystość beatyfikacji współzałożycielki Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego Matki Klary Ludwiki Szczęsnej , która w swoim życiu w pełni realizowała ewangeliczną zasadę oraz przekazywała innym „ Dzieci nie miłujemy słowem i językiem, ale czynem i prawdą”.

Aktu beatyfikacji dokonał legat papieski kardynał Angelo Amato w czasie eucharystii , którą celebrowało trzydziestu kardynałów i biskupów oraz dwustu księży. Największą grupę wśród uczestników stanowiły Siostry Sercanki / około trzystu/ przybyłe z Krakowa, Polski, Ukrainy, Włoch, Francji, USA, Boliwii i Jamajki.

Najważniejszym zadaniem tych sióstr ,od założenia zakonu w 1894 do dziś , jest opieka nad dziewczętami, kobietami pracującymi oraz chorymi. Siostry opiekowały się Naszym Papieżem zarówno w Krakowie, kiedy był metropolitą krakowskim , jak i w Watykanie.

Odwiedzając swoich bliskich w szpitalu na Garncarskiej w Krakowie, możemy się teraz modlić , w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa ul Gancarska 24 / tam też jest Dom Generalny Sercanek /, polecając ich opiece „nowej” błogosławionej Klarze Szczęsnej.

Po tym nabożeństwie spotkałam Polkę ze Lwowa, która przybyła do Sanktuarium aby modlić się o pokój na Ukrainie, aby więcej nie zabijano ich dzieci, synów na „Wschodzie”

Ta podniosła uroczystość wpisała się w historię krakowskiego i polskiego kościoła , w Roku Życia Konsekrowanych, za sprawą Kardynała Stanisława Dziwisza i za zgodą Ojca świętego Franciszka wyrażoną w Liście Apostolskim.

Tekst i zdjęcia: Zdzisława Diurczak-Brzezowicka

Święto Sercanek (3)