TOTUS TUUS – MADONNY ŚW. JANA PAWŁA II PRZY SZLAKU „ZŁOTEJ RÓŻY” część 2

Po sfinalizowaniu prac nad witrażami, w naszej Świątyni na ścianie południowej zobaczyć możemy kolejne Madonny św. Jana Pawła II.

W absydzie:

1. Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe Gwiazda Ewangelizacji

  

Patronkę życia poczętego, przedstawiona jest na obrazie w stanie błogosławionym.

Jak głosi tradycja, 12 grudnia 1531 roku Matka Boża ukazała się Indianinowi św. Juanowi Diego. Mówiła w jego ojczystym języku nahuatl.  Kazała Indianinowi wejść na szczyt wzgórza. Rosły tam przepiękne kwiaty. Madonna poleciła Juanowi nazbierać całe ich naręcze i schować je do tilmy (był to rodzaj indiańskiego płaszcza, opuszczony z przodu jak peleryna, a z tyłu podwiązany na kształt worka). Juan szybko spełnił to polecenie, a Maryja sama starannie poukładała zebrane kwiaty. Juan w obecności biskupa rozwiązał rogi swojego płaszcza. Na podłogę wysypały się kastylijskie róże, a biskup i wszyscy obecni uklękli w zachwycie. Na rozwiniętym płaszczu zobaczyli przepiękny wizerunek Maryi z zamyśloną twarzą o ciemnej karnacji. Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół katolicki.

Trzy miesiące po wyborze na Stolicę Piotrową Jan Paweł II udał się w pierwszą oficjalną międzynarodową pielgrzymkę, pragną uklęknąć przed cudownym  obrazem Matki Bożej z Gwadelupe, w Meksyku, aby prosić o Jej matczyną opiekę i Jej pomoc dla swojego posługiwania papieskiego; aby na nowo powiedzieć Jej: „Totus Tuus sum ego!”, i aby w Jej ręce złożyć przyszłość ewangelizacji w Ameryce Łacińskiej.

 

2. Najświętsza Maryja Panna Fatimska

    

W 1916 r. w niewielkiej portugalskiej miejscowości o nazwie Fatima trójce  dzieci: sześcioletniej Hiacyncie, jej o dwa lata starszemu bratu Franciszkowi oraz ich ciotecznej siostrze, dziewięcioletniej Łucji, ukazał się Anioł Pokoju. Miał on przygotować dzieci na przyjście Maryi.  Matka Boża miała zachęcać dzieci z Fatimy do pokuty za dusze w czyśćcu cierpiące, do odmawiania codziennie różańca w intencji nawrócenia grzeszników oraz do modlitwy za pokój.

Ojciec Święty wielokrotnie podkreślał, że opiece Matki Bożej z Fatimy zawdzięcza uratowanie podczas zamachu dokonanego na jego życie 13 maja 1981 r. na Placu Świętego Piotra w Rzymie.

 

3. Matka Boża Nieustającej Pomocy

  

Nazywana także Matką Bożą Niezawodnej Pomocy, Matką Bożą od św. Mateusza i Matką Bożą Cierpliwego Wspomożenia.

Patronka najbardziej smutnych i potrzebujących, którzy odczuwają szczególnie potrzebę miłości i opieki.

Jan Paweł II w swoich homiliach kilkukrotnie wspominał o nabożeństwie do Matki Nieustającej Pomocy, które towarzyszyło mu już od czasów dzieciństwa. Ojciec Święty osobiście koronował obrazy Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie i w Wadowicach.

 

4. Matka Boska Częstochowska

  

Jan Paweł II – Papież Polak – powołany na Stolicę Piotrową w 1978 roku. Przybył na Jasną Górę z Rzymu by 5 czerwca 1979 roku, dokonać Aktu Oddania – poświęcenia siebie, Narodu polskiego i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Nazywał Jasnogórską Madonnę Patronką, Królową i Opiekunką polskiego Narodu, błagając dla Niego o spokojny byt w prawdzie, sprawiedliwości i wolności. Błagał, aby przyjęła to Jego ślubowanie i przygarnęła wszystkich wiernych do swego Niepokalanego Serca, które pomaga wypełniać wolę Boga.

 

5. Matka Boża Ludźmierska – Gaździna Podhala

  

Koronacja cudownej figury miała miejsce 15 sierpnia 1963 r. w uroczystość Wniebowzięcia NMP. Dokonali jej: Prymas Tysiąclecia, sługa Boży kard. Stefan Wyszyński wraz ze św. Janem Pawłem II, biskupem krakowskim Karolem Wojtyłą. Podczas błogosławieństwa wiernych ukoronowaną figurą Gaździny Podhala, z Jej dłoni wypadło berło, które w locie chwycił biskup Wojtyła. Ten niezwykły epizod skomentował Prymas: No Karol, Matka Boża przekazuje Ci władzę. Słowa te nabrały nowej wymowy, gdy wkrótce biskup Wojtyła został arcybiskupem metropolitą, następnie kardynałem i 15 lat później papieżem, kolejnym następcą św. Piotra.

Polska była krajem najczęściej odwiedzanym przez Jana Pawła II.

W czasie prawie 27-letniego pontyfikatu papież odwiedził Ojczyznę dziewięć razy.

Dziewiąta  pielgrzymka Jana Pawła II odbyła się w dniach 16-19 sierpnia 2002 r. Ojciec Święty odwiedził Kraków i Kalwarię Zebrzydowską z okazji 400-lecia konsekracji Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Głównym jej celem była konsekracja Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

To wtedy podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny, w ostatnim jej dniu, w Radziszowie Ojciec Święty powiedział:

„Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Pozdrawiam parafię Radziszów.  Błogosławię  obraz Matki Bożej  Hallerowskiej związany z nazwiskiem Generała  Hallera.  Szczęść Boże!”

Wizerunki bliskie naszemu Wielkiemu Świętemu Janowi Pawłowi II,  przypominać i przybliżać będą nam , nierozerwalną łączność Matki Bożej z Narodem Polskim,  ważne wydarzenia z  historii Polski : obronę Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., śluby króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, odnowienie tego zawierzenia przez prymasa Stefana Wyszyńskiego,  uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

 

90 lat temu Anna Haller, ufundowała do jednego z okien w naszym kościele wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej (został zniszczony w czasie II Wojny Światowej) Królowej Polski, Opiekunki Narodu. Historyczny wpis w kronice parafialnej dotyczący tej fundacji dał początek projektom nowych witraży a dzięki hojności Parafian udało się je zrealizować.

Prośmy Jezusa przez Matkę Bożą  o potrzebne łaski nie tylko dla siebie i dla naszej Ojczyzny. –   „Pod Twoją obronę uciekamy się…”

Tekst i foto: Halina Wasyl