Ks. Marian Kardynał Jaworski – promocja książki

W poniedziałek 7 XII 2015, w klasztorze oo. bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej miała miejsce uroczysta promocja trzeciej części tryptyku, poświęconego kard. Marianowi Jaworskiemu Metropolicie Seniorowi Archidiecezji Lwowskiej. Autorem trzech albumów jest prof. Zenon Błądek, architekt, który swą wiedzą, umiejętnościami i zaangażowaniem wspierał w latach 1984-2008 Księdza Kardynała w trudnej misji odbudowywania archidiecezji lwowskiej. Album zatytułowany „Wszystko dzięki Bożej Opatrzności”, obrazuje dzieje życia Kapłana niezwykle zasłużonego dla Kościoła w Polsce i dla seminarium lwowskiego. Był przyjacielem św. Jana Pawła II, towarzyszem wielu górskich wędrówek pieszych i narciarskich. Pozostał przy Ojcu Świętym do ostatnich chwil życia; odchodzącemu do Domu Ojca udzielił sakramentu namaszczenia chorych.

Za wybitne zasługi dla rozwoju nauk teologicznych oraz w działalności dydaktycznej, prezydent RP Lech Kaczyński wręczył Kardynałowi Jaworskiemu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystość w Kalwarii rozpoczęła się o godz. 13.00 Mszą św. w Bazylice. Koncelebrze przewodniczył Ksiądz Kardynał; oprócz wielu Księży udział wzięli również Kard. Franciszek Macharski Metropolita Senior Archidiecezji Krakowskiej oraz Bp Marian Buczek z Lwowa, który w późniejszych rozmowach miło wspominał parafie oraz proboszczów Radziszowa i Woli Radziszowskiej.

Słowa powitania oraz specjalne Słowo Boże skierował do wszystkich zgromadzonych na uroczystości O. Azariasz Hess, Kustosz Sanktuarium.

W programie spotkania było też piękne Oratorium w hołdzie Św. Janowi Pawłowi II, którego fragmenty wysłuchano w bazylice o godz. 15.30. Promocja albumu odbyła się o godz. 16.30, w Sali Papieskiej w Domu Pielgrzyma.

Wśród zaproszonych gości byli również przedstawiciele Fundacji Szlaki Papieskie, która cieszy się życzliwością Księdza Kardynała od wielu lat.

http://www.kalwaria.eu/kroniki/07122015-promocja-albumu-wszystko-dzieki-bozej-opatrznosci_3056.html

 

Tekst:  Urszula Własiuk – Prezes Fundacji Szlaki Papieskie

Foto: Lidia Czech