Przyjedź do Toporzyska za rok!

W sobotę 31 maja 2014 roku o godz. 16.00, wyruszyliśmy Dróżkami Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego na Polankę Harcerską, zatrzymując się przy kolejnych stacjach Drogi Krzyżowej. Miejsce to jest niezwykle urokliwe. Dróżki biegną wygodną stokówką, przez las. W dole szumi Skawa. Między drzewami widać wieże kościoła w Jordanowie; do tej parafii należy osiedle Rola Łazarzowa w Toporzysku, gdzie był na letnim wypoczynku sł.Boży Jerzy Ciesielski z rodziną. Odwiedził ich wtedy, w drodze z wizytacji, kard. Karol Wojtyła.

Na polance, przy Krzyżu Papieskim i kapliczce z figurą Maryi Niepokalanie Poczętej, ks. kanonik Paweł Gunia proboszcz parafii Przenajświętszej Trójcy w Jordanowie odprawił Mszę św. dziękczynną za kanonizację Jana Pawła II oraz w intencji beatyfikacji Jego Przyjaciela, Sł. Bożego Jerzego Ciesielskiego. Po niej odśpiewaliśmy majówkę i zapłonęło harcerskie ognisko. W czasie Mszy św. na ołtarzu stały wizerunki obu Patronów Polanki, które zostały potem zainstalowane w kapliczce. Obie postaci ks. Paweł podał w kazaniu jako przykład świętych, którzy zwyczajnie byli wśród nas.

Słuchając homilii pomyślałam w pewnym momencie o nas,   mieszkańcach Radziszowa – czy doceniamy, że byliśmy tak blisko św. Jana Pawła II, który wiele razy w różnym charakterze odwiedzał naszą parafię, a przejeżdżając przez Radziszów w czasie ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny w 2002 roku , udzielił nam błogosławieństwa.

Sługa Boży Jerzy Ciesielski był w naszej miejscowości na praktykach studenckich, trzymał do chrztu Anię, córkę Haliny i Jerzego Maślanków.

Co roku przybywa uczestników pięknej uroczystości w Toporzysku. Zawsze bierze w niej udział żona Jerzego Ciesielskiego – Danuta Ciesielska, oraz jego córka – Maria i kilku przyjaciół z Środowiska.

W tym roku była też autorka filmu o sł. Bożym Jerzym Ciesielskim, aktorka Izabela Drobotowicz, oraz przedstawiciele Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Jak zwykle dopisali mieszkańcy Toporzyska, Jordanowa, młodzież i turyści.

Tegoroczna uroczystość miała szczególny charakter:

– odbywała się po raz dziesiąty, a więc był to skromny, jednak wart zapamiętania jubileusz;

– błogosławiony Jan Paweł II został oficjalnie ogłoszony świętym;

– papież Franciszek uznał heroiczność cnót sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego –ojca rodziny, nauczyciela akademickiego i społecznika. Do beatyfikacji potrzebny jest teraz cud uzdrowienia za jego wstawiennictwem.

Pogoda była niepewna, horyzont zaciemniały ciężkie deszczowe chmury, ale na naszej polance przez czas spotkania świeciło słońce i było ciepło.

Za rok, tradycyjnie w ostatnią sobotę maja, znów spotkanie na Szlaku Papieskim w Toporzysku – ks.proboszcz Paweł Gunia już serdecznie zaprasza.

Halina Wasyl