TURBACZ 2014 – zakończenie sezonu na Szlakach Papieskich

21 września 2014 r., o godz. 12.00 przy Szałasowym Ołtarzu na Polanie Filasowej, pod szczytem Turbacza odprawiona została coroczna, tradycyjnie w trzecią niedzielę września, Msza Święta na zakończenie sezonu turystycznego na Szlakach Papieskich.

Licznie przybyłych przywitała Urszula Własiuk prezes Fundacji Szlaki Papieskie, zarazem autorka serii przewodników: „ Jestem synem tej ziemi – Szlaki Papieskie”. Fundacja wspólnie z parafianami z Klikuszowej jest od początku organizatorem spotkań na Turbaczu.

W tym roku była to Msza Św. dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II. W koncelebrze uczestniczyło   pięciu kapłanów. Przewodniczył ks. prał. Stefan Misiniec opiekun duchowy Szlaków Papieskich, kazanie wygłosił ksiądz Józef Obłój proboszcz z Desznicy, asystowali ks. Kazimierz Dadej SCJ – kapelan duszpasterstwa przy kaplicy na Turbaczu, ks. Jarosław Czepczyński z Gdańska, uczestnik VI Pielgrzymki Rowerowej z Giewontu na Hel, który przyjechał na czele rowerzystów ubranych w okolicznościowe stroje z wizerunkiem św. Jana Pawła II i św. Jana XXIII, oraz ks. Bartłomiej Król SCJ prorektor Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów w Stadnikach.

Na wspólnej modlitwie w górach spotkaliśmy się już jedenasty raz. Na szczycie przywitała nas mgła, a może raczej nisko płynące chmury. W czasie Mszy św. przez chwilę nawet padał deszcz, ale było ciepło. Atmosfera – jak zwykle – była wyjątkowa. Pięknie grała kapela góralska z Ludźmierza. Parafianie Klikuszowej i Obidowej, którzy wraz ze Spółką Leśną opiekują się w czasie roku Szałasowym Ołtarzem, wystąpili w strojach regionalnych. Przybyli też strażacy ze swoim sztandarem.

Nie zabrakło osób z ”Środowiska” – pani Danuta Ciesielska, pani Ewa Wisłocka z córkami, Lucyna i Jerzy Riegerowie, oraz państwo Czyżewscy z dziećmi.

Przybyli uczestnicy „BESKIDZKIEGO CAMINO” z Tymbarku, goście z Madrytu, Gdańska, Jasła, Łańcuta, Szczyrzyca, Nowego Sącza, Krakowa i Radziszowa, oraz wielu innych miejscowości.

Szałasowy ołtarz na hali Turbacz jest dziełem górali z Zakopanego i mieszkańców Klikuszowej. Pomysł i inicjatywa wyszła od osób rozpoczynających przed laty dzieło wytyczania Szlaków Papieskich. To niezwykłe miejsce jest śladem wędrówek księdza i kardynała Wojtyły, który przybywał tu wielokrotnie – samotnie i z przyjaciółmi, o różnych porach roku. To pamiątka   roku 1953 , gdy we wrotach stojącego tu w tamtym czasie szałasu,  na desce podpartej sianem, ks. Karol Wojtyła odprawił Mszę św. dla współtowarzyszy turystycznej wędrówki i pasterzy halnych.

Tradycyjnie zachęcam do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca w przyszłym roku. Jest to bardzo dobra propozycja połączenia   wycieczki jednym z Szlaków Papieskich w Gorcach z Mszą św. niedzielną. Zawsze w trzecią niedzielę września, o godz. 12.00, na polanie Filasowej na Hali Turbacz. Najdogodniejsze i najszybsze dojście z Kowańca, lub z Koninek.

Tekst: Halina Wasyl

Foto Halina Wasyl, Tadeusz Własiuk