Zakończenie sezonu turystycznego 2015 na Szlakach Papieskich. Szałasowy Ołtarz na Turbaczu

Turbacz Szlaki Papieskie 2015 - logo1Turbacz Szlaki Papieskie 2015 - logo2Turbacz Szlaki Papieskie 2015 - logo3

„Dobrze by było, umieścić w (mojej) biografii trasy,

wszystkie trasy, na których byłem,

żebym tak był wrośnięty w polską ziemię…”

Jan Paweł II, Watykan 1979

Pilnujcie mi tych szlaków…”

Jan Paweł II, Nowy Targ, 1979

„Oznaczcie mi te ścieżki…”

Jan Paweł II, Watykan 2002

Pogoda nie sprzyjała – było pochmurno i mżył drobny deszcz. Mimo to, wśród licznie przybyłych z różnych stron Polski na zaproszenie Fundacji Szlaki Papieskie, Spółki Leśnej i Parafii w Klikuszowej, na Mszy św. pod szczytem Turbacza nie zabrakło w tym roku naszego Radziszowskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II.

Do Nowego Targu pojechali autobusem pod opieką nauczycieli: Marii Madej, Magdaleny Zapały, Marka Balona. Na Turbacz, ukochaną górę Jana Pawła II, podeszli żółtym szlakiem z Kowańca.

Przy Szałasowym Ołtarzu na Polanie Filasowej uczestniczyli w corocznej Mszy św., odprawianej tradycyjnie w trzecią niedzielę września.

W tym roku w koncelebrze uczestniczyło sześciu kapłanów; ks. prał. Stefan Misiniec, ks. Józef Obłój proboszcz z Desznicy, ks. Kazimierz Dadej SCJ – kapelan duszpasterstwa przy kaplicy na Turbaczu, ks. Bartłomiej Król SCJ prorektor Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów w Stadnikach, ks. Tadeusz Skupień (z zamiłowania cyklista, organizator pielgrzymek rowerowych m.in. Zakopane – Hel) – wśród nich nasz wikary ks. Adam Pietras. Ze swoim sztandarem. przybyli też strażacy z Obidowej Klikuszowej.

Nie zabrakło osób z ”Środowiska” – pani Danuty Ciesielskej żony sł. Bożego Jerzego Ciesielskiego, Lucyny i Jerzego Rigerów, braci Jana i Tadeusza Czyżewskich.

Kazanie wygłosił ks. prał. Stefan Misiniec, opiekun duchowy Szlaków Papieskich. Psalm zaśpiewała Maria Szwabowska (Przyjaciel Szlaków Papieskich), która zadbała aby przy ołtarzu stał Poczet Sztandarowy Gimnazjum. Nasza młodzież pięknie prezentowała się w swych błękitnych podkoszulkach z logo szkoły na piersi.

Po zakończeniu Mszy Św. młodzież zaśpiewała hymn gimnazjum ułożony na melodię Barki:

1.Nasze w Radziszowie gimnazjum

Nosi imię Jana Pawła Drugiego

A w nim uczniowie co go kochają

REF:

Patronie bądź nam światłem na szlaku

Którym mężnie podążamy do celu

Wspieraj w nauce wskazuj drogę dobroci

Byśmy mogli iść przez życie jak Ty

1. On kiedyś tutaj przystanął

Błogosławił swą dłonią każdego

My jego dzieci wołamy głośno

1. Nas Patron Jan Paweł Drugi

Uczył kochać i szanować człowieka

Otwartym sercem i przebaczeniem

1. Bierz przykład słowa w czyny przemieniaj

Kochaj ludzi bo to siostra i brat

Bądź przykładem jak pozostać człowiekiem

Chociaż nie wiesz dokąd pędzi ten świat.

(słowa M. Szwabowska)

W podziękowaniu za udział licznie przybyłym (przeszło 400 osób) pielgrzymom, Urszula Własiuk – prezes Fundacji Szlaki Papieskie, wyróżniła nasze Gimnazjum i zaprosiła na spotkanie w roku przyszłym.

Przekazała pozdrowienia od ks. Tadeusza Roztworowkiego , który jest na stałe duszpasterzem w Australii ale w przyszłym roku gdy przyjedzie do Polski chciałby (ponownie) odprawić Mszę św. na Turbaczu.

W drodze powrotnej nasza młodzież wraz z opiekunami udała się do schroniska im. Władysława Orkana na gorącą herbatę.

Szałasowy ołtarz na hali Turbacz jest dziełem górali z Zakopanego i mieszkańców Klikuszowej. Pomysł i inicjatywa wyszła od osób rozpoczynających przed laty dzieło wytyczania Szlaków Papieskich. To niezwykłe miejsce jest śladem wędrówek księdza i kardynała Wojtyły, który przybywał tu wielokrotnie – samotnie i z przyjaciółmi, o różnych porach roku. To pamiątka   roku 1953 , gdy we wrotach stojącego tu w tamtym czasie szałasu, na desce podpartej sianem, ks. Karol Wojtyła odprawił Mszę św. dla współtowarzyszy turystycznej wędrówki i pasterzy halnych.

tekst; Halina Wasyl

Kronikarz Fundacji Szlaki Papieskie