Zakończenie sezonu turystycznego na Szlakach Papieskich – Turbacz 17 września 2017 r.

 

Fundacja Szlaki Papieskie, Parafia pw. św. Marcina w Klikuszowej oraz Zarząd Wspólnoty Spółki Leśnej Wsi Klikuszowa i Obidowa już po raz 15 zaprosiła wędrujących po Szlakach Papieskich, na coroczną kończącą sezon Mszę Świętą, która tradycyjnie odprawiana jest w trzecią niedzielę września, przy Szałasowym Ołtarzu na Polanie Filasowej, pod szczytem Turbacza. Przybyłych powitała prezes Fundacji Urszula Własiuk.

W tym roku  w koncelebrze uczestniczyło trzech kapłanów. Przewodniczył ks. prał. Stefan Misiniec opiekun duchowy Szlaków Papieskich, kazanie wygłosił ksiądz Józef Obłój proboszcz z Desznicy, asystował ks. Kazimierz Dadej SCJ – kapelan duszpasterstwa przy Kaplicy Partyzanckiej  na Turbaczu.

Na Turbacz  przybyła spora  grupa osób  z różnych stron  –  Italii, Kanady, Krakowa, Gdyni, Nowego Targu, Nowego Sącza, Lublina, Rabki, Desznicy, Koniny, Janowic, Jasła, Jaworzna, Spytkowic, Szczyrzyca, Świątkowej Wielkiej, Radziszowa,  grupa rowerzystów, którzy pokonują corocznie trasę „Sursum Corda” Giewont-Hel.

W Mszy Św. uczestniczyła Pani Danuta Ciesielska z Środowiska oraz  s. Marcela i s. Marta ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa CSSJ. Siostra Marcela, która kiedyś była w Radziszowie, zapewniła, iż w modlitwie pamiętają o naszej Parafii.

Chociaż prognozy pogody nie były optymistyczne, to  wierną grupę przyjaciół Szlaków Papieskich na szczycie przywitała piękna pogoda.

Pierwsze krople deszczu pojawiły się ok. godz. 15.00,  po zakończeniu uroczystości.

Ks. dr  Stefan  Misiniec tak podsumował ten wyjątkowy dzień wpisem w kronice Szlaków Papieskich:

 

„W CZASIE MSZY ŚWIĘTEJ BYŁO SŁONECZNIE

NA ZAKOŃCZENIE OTOCZYŁA NAS MGŁA,

WIERNI UCZESTNICZYLI W ZAMYŚLENIU

SŁOWO BOŻE GŁOSIŁ KS. JÓZEF OBŁÓJ –

ZACHĘCAŁ DO PEŁNIENIA CZYNÓW MIŁOSIERDZIA”

 

Dziękujemy Organizatorom za miłą atmosferę. Obiecujemy – „przyjdziemy zaś” w przyszłym roku w trzecią niedzielę września, w roku  kilku jubileuszy:

*   15-lecie Szałasowego Ołtarza.

*   40  rocznicy wyboru św. Jana Pawła II,

*   65 lat od czasu historycznej Mszy św. odprawionej przez ks. Karola Wojtyłę na Turbaczu

100  rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po latach zaborów.

http://www.szlakipapieskie.pl/index.php?menu=relacje

Tekst i foto:  Halina Wasyl

Nagranie Mszy świętej s. Marcela